Veľkosť televízorov a monitorov sa neustále zväčšuje. Je preto logické, že čím ďalej tým viac ľudia volia donedávna netradičné upevnenie prístroja na stenu. Výber držiakov na televíziu je dnes naozaj široký. Nie je ale ľahké sa v záplave všetkých druhov a rôznych značiek vyznať.
V zásade môžete vyberať buď medzi originálnymi držiakmi priamo od výrobcu TV (drahší variant) alebo dáte prednosť univerzálnym držiakom (lacnejší variant). Pre lepšiu orientáciu prinášame 5 tipov, ktorými sa riadiť pri výbere držiaku na TV.
Umiestnenie TV
Prvým bodom je určite vhodný výber miesta, kam chceme televíziu upevniť. Do úvahy berte okolité prostredie. Nič nesmie brániť vo výhľade a zabudnúť by sa nemalo ani na predstavu vedenia všetkej kabeláže. Svoju úlohu hrá aj typ omietky a muriva. Napríklad sadrokartón je pre upevnenie televízie nevhodný.
Typ držiaku
Ďalším krokom by mal byť výber držiaku. Na trhu nájdete štyri typy:
– fixný držiak, ktorý nie je polohovateľný a vyniká vysokou nosnosťou,
– sklopný držiak je možné obmedzene polohovať smerom k podlahe, u niektorých typov aj ku stropu,
– kĺbový držiak je veľmi flexibilný,
– konzolový držiak umožňuje televíziu v praxi natočiť do akéhokoľvek uhlu. Využijete ich predovšetkým v širokých obývacích izbách a v spálni. Slabinou je samozrejme nižšia nosnosť a nutnosť väčšieho priestoru medzi stenou a televíziou. Pre menšiu izbu sa najlepšie hodí stropný držiak, ktorý býva väčšinou polohovateľný do všetkých strán.
Proporcie televízie
Ďalej je nutné vziať na vedomie predovšetkým hmotnosť televízie a tzv. VESA normu, čo je údaj, ktorým sa celosvetovo označuje horizontálna a vertikálna vzdialenosť montážnych skrutiek. Premyslieť si musíte aj vzdialenosť TV od steny. Najlepšie samozrejme pôsobí televízia, ktorá kopíruje plochu steny, však vopred je nutné myslieť na kabeláž a tiež na pozorovacie uhly obrazovky. Kabeláž má mnohokrát prívod práve na zadnej strane prístroja, a preto ho nemožno pritlačiť až tesne k stene. Káble je nutné pripočítať aj k celkovej hmotnosti TV a tento údaj brať na vedomie pri výbere držiaku. Už zmienené obmedzené pozorovacie uhly obrazovky by vás mali donútiť k úvahe, či nepočítať s držiakom, ktorý umožňuje polohovateľnosť, aby ste z každého miesta v izbe mohli mať ten najlepší výhľad na obrazovku. Esteticky ani nepôsobí rozmerný držiak, ktorý je vidieť za obrazovkou. Držiak by mal byť vždy menší než prístroj, ktorý drží.
Kabeláž
Málokto venuje včas pozornosť príslušenstvu, bez ktorého sa televízia neobíde. Káble prepájajú TV nie len so zdrojom elektrickej energie, ale aj s ďalšími doplnkami, medzi ktoré môže patriť DVD prehrávač, súprava domáceho kina, herná konzola alebo pripojenie ku káblovej televízii. Pri kĺbových držiakov myslite na rezervu pri napínaní káblov, aby bolo možné televíziou manipulovať do všetkých strán. Dôležité je si uvedomiť, v akých miestach ústia do prístroja konektory USB alebo čítačka pamäťových kariet a počítať tak s dostatočným priestorom pri uchytení na držiak.
Nosnosť držiaku
Pri výbere myslite aj na nosnosť držiaku. Pri manipulácii s televíziou, stláčanie tlačidiel alebo pripojovanie káblov dochádza k náhlym zmenám tlaku na držiak. Pokiaľ je hmotnosť televízie totožná s nosnosťou držiaku vedzte, že môže veľmi rýchlo dôjsť k jeho mechanickému poškodeniu. Berte si určite dostatočnú rezervu a počítajte aj s váhou kabeláže.